Ne Kalabalıktı Bee... #TuringAralık

5 Ocak 2015 Pazartesi 15 yorum
Yeni yılın ilk gününde gerçekleştirdiğimiz 2014 yılının en son etkinliği özelliğini taşıyan Turing Toplantısı Aralık ayı değerlendirme yazısına hoş geldiniz.. Bu gün ruhum eski, güneşim az sönük, bir kurabiyeye teslim edilecek bir canım var. Bu gün öğrendim 2015 yılının ilk trans cinayetini. Sevgili Mehtap Zengin, yolun çok başında hayatına son vermek zorunda kalmış. İntihar etmeden önce, köprüye giderken, çektiği videosunu sonuna kadar izlemeye yüreğiniz dayanırsa bunun bir intihar değil, zorunlu bir ayrılış olduğunu anlarsınız. Bu konuda Turing katılımcımız olan sevgili Miss. Tiffany detaylı bir yazı yazmış. Buyurun...


Bu ayın toplantısı inanılmaz derecede hareketli ve bir o kadar da bereketli geçti. Toplantıyı tam vaktinde bir şiir ile açtık. Şiir okumam konusunda diğer katılımcıların yorumlarına göre bundan sonraki toplantılara da eklemeler yapabilirim. Toplantıya gelen kendini yeni kabul etmiş genç gey arkadaşlar bu sefer de onları kabul eden arkadaşlarını da getirmişlerdi. Böylece kozmopolit yapımız daha da karışık bir hal almış oldu. Gelecek ayın toplantısına gelmeyecek olsalar da toplantımıza renk katan herkese çok teşekkür ederim.

Turing Aralık bana Aşkın Tekil Hali kitabını tanıtmış oldu. Bu sayede kitabımızın yazarıyla da tanışıp üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş olduk. Bu söyleşiyi ayrıca yazacağım. Girizgah olarak buradan sevgili Can Yılmaz'a hem beni kırmadığı için, hem de böyle güzel bir eseri Türk Edebiyatına kazandırdığı için teşekkür ederim.

Aşkın Tekil Hali


Aralık ayı toplantısının neredeyse tamamı bu kitap üzerine geçti, hatta kitabın birçok kısmını tartışamadık. Bu yüzden Ocak ayı toplantımızda kitabın bazı sözleri üzerinden tartışmamıza devam edeceğiz. Kitap üzerine ayrı bir yazı yazacağım için burada sadece tek bir tartışmamızı özetleyerek bu başlığı kapatacağım.

"Sevgi eğitimi alıyorduk farkına varmadan, nefret zaten içimizden bir parça." diye bir cümle kullanmıştı yazar. Bunun üzerine ben de gruba şunu sordum: Acaba sevme duygusu gibi nefret etmeme eğitimi de verilmeli mi insana?

Bunun üzerine söz alan bir çok kişinin tartışması üzerine neredeyse ortak bir karara varmış olduk. Nefret; sevgiyi doğurduğu için nefret etmeme eğitimi verilse, insanın yaşam sevincinde düşüş yaşanabilir. Nefret hissi de yaşamımızı körükleyen bir şey. Birçok sigara içen içmeden önce sigaradan nefret ediyordu. Ama şimdi bakarsanız hepsi aşkla bağlanmış şekilde sigara içiyorlar. Bu yüzden nefret hissi insanın yüreğinde evrimleşiyor. Zaman içerisinde sevgiye dönüşebiliyor. Belki de tehlikeli olan nefreti sevgiye doğru evrimleştiremediğimiz zamanlar. Taş gibi yüreğimizin ortasına oturan hissi ihtiraslarımızla besleyip kine dönüştürme ihtimalimiz de var elbette. İşte o vakit nefret; intikam alma gücümüzü körükleyen enzim görevi görmeye başlar. Bu yüzden nefret duygusunu atamayız, savuramayız; ama hangi tarafa doğru evrimleştireceğimizi tayin edebiliriz.

ÖzGüven


Bu ay toplantımızın bir konusu da "özgüven nedir, nereden gelir?" sorusuydu. Tartışma esnasında özgüvend kelimesinden herkesin farklı şeyler algıladığını gördüm. Mesela özgüvenin yüksek olması demek, her
şeyi yapabilirim, her şeye gücüm yeter demek değildir. Bunun aksine nelere gücüm yeter, nelerle baş edemem, yardım almam gerekir konusunda kişinin kendisini bilmesidir. Özgüven kişinin kendi ile ne kadar barışık olduğunun, kendini ne kadar iyi tanıdığının bir göstergesidir. Yapabileceklerini doğru tayin edebildiği gibi yapamayacaklarını da görmesi, eksik taraflarını bilip geliştirmek için çaba göstermesi, kendini eksikleriyle kabul edip sevebilmesidir. Becerilerine olan güveniyle başkalarının onayına ihtiyaç duymadan, kendini kabul ettiği için başkalarına kabul ettirmeye çalışmadan yaşamasıdır.

Tartışma sonrasında özgüvenin günlük yaşamdan, özellikle çocukluk çağında anne baba tutumlarıyla şekillendiğini gördük. Bir çocuk olduğu gibi, değiştirilmeye çalışılmadan ne kadar çok kabul görüyorsa, büyürken de kendini o kadar kolay kabul edecektir. Bu yüzden çocuk gelişiminde aşırı baskıcı, çok kontrollü, fazla düşkün ya da çok çekinik kalmanın özgüven üzerinde etkileri olduğu açıktır. Kişiler başardıkça kendilerine güvenmeye başlarlar. Bu yüzden hayatta başarabileceğimiz derecede zorluklarla karşı karşıya gelmemiz ve bu engelleri aştıkça yeni engellerle savaşma hazzına ulaşmamız haliyle özgüvenimizi dolaysız olarak da yaşam sevincimizi etkileyecektir.

Özgüvenin düşük ya da yüksek olmasının yanı sıra bir başka ölçüm durumu ise kırılgan ve sağlam olmasıdır. Kırılgan bir öz güven ne kadar yüksek olursa olsun eleştiri kabul edemeyen insanlar ortaya çıkaracaktır. Ya da alçak gönüllü insanların sağlam ama düşük özgüvenleri vardır. Bu yüzden özgüvenin yüksek ya da düşük olmasının yanı sıra kırılganlık derecesi de önemlidir.

Filmler


Geçen ay çok sayıda film seçtiğimiz için hiç kimse hepsini birden izleyememiş. Toplamda dört filmimiz vardı, en çok üç film izleyebilmişiz. Bu yüzden bu ay daha az film önereceğim. Filmlerden Talk to Her gerçekten iyi bir filmdi. Filmin bazı anlamadığım sahnelerini de sevgili sinema televizyon öğrencisi olan arkadaşımız İpek bize anlatınca her şey çok açık bir şekilde ortaya çıktı. Ayrıca Black Mirror Noel Özel bölümü gerçekten yine uçuş yapmıştı. Neredeyse üç ayrı konuyu tek bir filmde birleştirmiş. İnsanın ufkunu açan dünya düzenlerinin kaotik yaşamlarını bize anlatan bu güzel dizinin akıbeti ne olacak acaba? Ayrıca izlediğimiz Muhteşem Güzellik filmi gerçekten muhteşem güzelliğin ne kadar imkansız ya da ne kadar acımasız olduğunu anlatıyordu. Roma sosyetesinin nasıl hayatlar yaşadığını görmek isteyenler için gerçekten iyi çekimleri olan, tek bir filmde çokça şey anlatan güzel bir film. Ben, Şamdanlar Arkasında filmini izleyemedim, ama izleyenlerin tartışmasına tanık olunca kesinlikle izlemem gerektiğini düşünüyorum.

Gelecek Ayın Konuları


Ocak ayı Turing Toplantısında Türk Edebiyatına daha da boğulmak, edebiyatı karnımızda uçuşan kelebekler şeklinde tanımlayabilmek için sevgili Hüzeyin Kıyar'ın "Hisar'dan Ahmet" kitabını okuyacağız. Bu kitabı çok mu aradın derseniz aynen, deli gibi aradım, her gördüğüme en sevdiği Türk kitabını sordum, böyle bilinmeyen, gün yüzüne çıkmamış gerçekten iyi olan bir kitap dedim, dedim dedim en sonunda bu kitabı buldum. Bakalım aradığıma değecek mi? Ben kitabı söyledim. Bu arada internetten almanızı tavsiye ederim, çok arayıp da bulduğum kitaplar genellikle kitapçılarda satılmıyor ne yazık ki!

İki de film izlesek çok olmaz inşallah. Filmlerden ilki 2014 yılına damga vuran, duyduğum ve okuduğum tüm eleştirilerde muhteşem olarak nitelendirilen Türk filmi: Kış Uykusu... Bakalım bu uzun filmi gerçekten herkes beğenecek mi, ya da içinde nasıl felsefi sorular bulacağız.

İkinci filmimiz ise bir kitap uyarlaması olan, başarılı bir film: Gone Girl. Bakalım bu sefer üçü bir arada yapmayı başarabilecek miyiz? İki film bir kitap yani :D

DipNot: Toplantılara katılan arkadaşlar eğer kitabı okumamış, filmleri izlememiş olurlarsa, elektirikli sandalyeye oturtulacaklardır. Çünkü toplantının amacı hadin buluşup sohbet edelim, tanışalım kaynaşalım değil. Ciddi ciddi kültürlenme dalgası oluşturmaktır. Bu yüzden kitap okumak, film izlemek olmazsa olmaz etkinliklerimizdir.

DipDipNot: Toplantıya eğer bir arkadaşınızı da getirmek istiyorsanız kesinlikle izlemesi gereken filmleri, okuması gereken kitapları da okutun. Aksi takdirde arkadaşınızı gayet sıkıcı bir ortama getirmiş olacaksınız. Herhalde bunu istemezsiniz.

15 yorum :

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Exodya bu iş kapanın elinde kalıyor mantığında değil canım abartma :D Bir ömür yapabiliriz yani bence sorun yok :)

 • Geylesof dedi ki...

  Film sayısının ikiye indiği iyi olmuş, böylece önceden 4 filmden ancak 2'si ortak izlenen film olurken şimdi izlenen 2 film de herkesin izlediği filmler olacak. :))

  Bitmek bilmeyen o özgüven konusu neydi öyle ya. :D :D Ama neticeye bağlamışsın güzel olmuş. :))

  Turing Ocak'ta görüşmek üzere... :))

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Geylesof artık siz de toplantılarımızın kemik grubuna dahil oldunuz. İpek ve seni kesinlikle aramızda görmek istiyoruz. Tabii bu sefer sizi kapı dışarı bırakmamak için bir şeyler düşüneceğiz :D

  Kitabı çok merak ediyorum, hala gelmedi yaaaw

 • Thomas Calculus dedi ki...

  Yani gene muhteşem bir özet olmuş ancak gelmek isteyenler şunu bilsin orjinali daha muhteşem ve eşsiz.Valla ipek ve geylesof un kapıda kalmasının suçlusu moderatör beydir. (:D)Bence bir tarikat olmaliyiz yokmu benle aynı fikirde olan?Yazının başındaki trans intiharınıda okudum okumaz olaydım.Umarım 2015 yılı daha az LGBTİ bireyin kanının aktığı bir yıl olur.Hatta toplantıdakiler bilir umarım 2015 yılı bir kırılma noktası olur.Film ve kitap tercihleri çok güzel olmuş.Benim gibi ergen ve faşist bir tipten anca bu kadar yorum çıkar saygılarımla selamlıyorum tüm gönülleri...

 • Nakhar G.Y.A dedi ki...

  Yeni filmlerden birini Turing'e gelmeden önce izlemiştim iyi olmuş... Spoiler yok izleyin :D Kış uykusunu erteleyebildiğim kadar ertelemek istiyorum zira içimiz dışımış kış şu aralar :)

  Kitabın siparişini an itibariyle babil'den verdim bakalım ne zaman gelecek :)

  Dipnotlar kısmına %100 katılıyorum...

 • ipek dedi ki...

  Ben 2 filmi de önceden izledim ve çook sevdim :D Bakalım sizler de sevecek misiniz?? :D Kitabı da önümüzdeki günlerde temin edicem inş. :D :D

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Thomas teşekkür ederim yorumun için. Tarikat olma olayına katılmıyorum, çünkü çok teferruatlı işler, o kadar zaman ayırmak, uğraşmak filan hep ne için daha refah yaşamak için filan. Ben refah yaşamak için yıllarca çile çekeceğim, sistemi kuracağım benim doğamayacak çocuğum mu sefasını sürecek? O iş de yalan. Neyse.

  Bu arada Homoseksüellerin bu kadar görünür olmalarını güçlü tarikatların toplumun sözde ahlaki yapısını bozarak daha çok güç kazanma çabasıyla ilişkilendiren komplocular da varken bu tür laflar beni daha da korkutuyor sanırım :D

  Kitabı oku ve Şubat toplantısında görüşelim :)

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Nakhar teşekkür ederim güzide kişiliğinle toplantılarımıza büyük bir renk katıyorsun. Aralık toplantısında iki büyük çıkış yaptın ve benim nezaketen söyleyemediğim şeyleri direkt çok açık bir şekilde espri ile karışık söyledin. İkisine de hem çok güldüm hem de çok katıldım :D

  Teşekkür ederim.
  Ayrıca kitap inşallah güzel çıkar ben de yarın okumaya başlayacağım inşallah.

  Toplantılara gelme amacımız tamamen kültürel, sanatsal bakış açımızı çeşitlendirmek, bu yüzden eli boş gelirsek tartışmalara katılmamız ve insanlara değişik çerçeveler sunmamız pek mümkün değil. O yüzden dipnotlar çok önemli...

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili İpek katılımınızla cansuyu oluyorsunuz teşekkür ederim. Sinema yorumlarımızın kalbinde yer alıyorsun :D Benim anlamadığım sahneleri aydınlatıyorsun filan...

  Bu arada kedim de seni çok seviyor. Şu yorumu yarım saattir onun inadına yazıyorum. Ellerimi klavyeye bırakmıyor, neymiş onu sevmem gereken saatte ben buralarda sürtüyormuşum filan.

  İyi okumalar diliyorum. Ben kedime döneyim biraz. Yoksa yolacak cidden :D

 • Geylesof dedi ki...

  Teşekkürler efenim :)) ve kapıda kalmamak için daha erken gelmeye çalışmalıyız sanırım. (burada yazar özeleştiri yapıyor:D)

  Tarikat olayına gelecek olursak Kaan'a katılıyorum. :) ve toplantıda da sözünü ettiğim, o manevi elektrik videoları halen gözümün önün geliyor Thomas :D :D lütfen bir daha bizi sapkın oluşumlara dönüştürmeye çalışma. :))

 • ipek dedi ki...

  Bu ayın kitabı dr'lerde satılmakta bugün o kadar tanıdık kitapçıya sordum bulamadım ama cevahir dr'de mevcutmuş almayanlara söyleyeyim bitmeden alın :D :D
  Bu arada kedine selamlar :D :D

 • Thomas Calculus dedi ki...

  Tarikat fikrim tutulmamış üzüldüm.Heterolar komplolardan çok korkar ne güzel işte bizde korku güçtür mantığı ile taksimden başlayarak homosexual bir cumhuriyet olabilirdik.Kitabın dr ve bazı kitapcilarda olduğunu öğrenmek beni çok mutlu etti.Genede moderatör bey bu kadar arayıp zorlayıp bulmayin su kitapları yahu.İpek ve Geylesof un toplantıya katılmaları artık hayati önem taşımakta benim gibi film özürlülere büyük katkıları oluyor.Hem beni yollardada yanlız komuyorlar.:))Dipnotlar konusunda moderatöre ve nakhara sonuna kadar katılıyorum.Hadi tamam kitabı okuyamadın bulamadın bari filmleri izleyip gelin.Yoksa toplantımız altın gününden farkı kalmaz sonuçta turingin bir amacıda yeni bir kültür akımı yaratmak olduğunu düşünüyorum diyerekten gene bize büyük sorumluluk yükleyip kaçıyorum.;))

 • Nakhar G.Y.A dedi ki...

  İnsanların nelerden rahatsız olduğunu bilmek isterim ve sınırlarımı onların sınırları belirler... Etkisi olana tepkimi geciktirmiyorum da kime ne tepki verdiğimi hatırlayamadım... :)

 • Kaan Arer dedi ki...

  Nakharcığım sadece şu cümleni yazacağım; muhattabına yaklaştın ve herkesin duyabileceği ses tonunda şöyle dedin: "Fısıldayarak konuşman gerektiğinde ne yapıyorsun?"

  Bu cümle o an verilecek tepki için en ideal olanıydı sanırım. Cümlenin içinde nezaket, zeka ve saygınlık vardı. Ben böyle akıllı cümleler kuramadığım için içimden bravo dedim sana ;)

Yorum Gönder

Etiketler

1 Aralık ( 1 ) 16 lığın hikayesi ( 1 ) 20. LGBTT Onur Haftası Etkinlikleri ( 4 ) 2013 ( 1 ) 2015 Seçim Sonuçları ( 1 ) 2015 Seçimleri ( 2 ) 21 Aralık 2012 ( 1 ) 21. LGBTT Onur Haftası Etkinlikleri ( 3 ) 22. Onur Haftası Etkinlikleri ( 2 ) 23. LGBTİ Onur Haftası ( 1 ) 29 Ekim ( 1 ) 3.İzmir Onur Yürüyüşü ( 1 ) 5 yıldız ( 1 ) A ( 1 ) ABD ( 1 ) Abdullah Ağa Yalısı ( 1 ) Abi ( 1 ) Abla ( 1 ) Absürt Komedi ( 3 ) ABU TV Song Festival ( 1 ) Acemi Gay ( 1 ) Açaili ( 1 ) Açıldıkça Açılmak ( 6 ) Açılmak ( 2 ) Adaçayı ( 1 ) Adalet ( 1 ) Adalet Sarayı ( 1 ) Affetmek ( 2 ) Ağlamak ( 3 ) Ahlak ( 1 ) Ahmed Arif ( 1 ) Ahmet Davutoğlu ( 1 ) Ahmet Hakan ( 2 ) Ahmet Hemdi Tanpınar ( 1 ) Ahmet Kaya ( 2 ) Ahmet Sami Özbudak ( 1 ) Ahmet Tulgar ( 2 ) Ahşap Ev ( 1 ) AIDS ( 1 ) Aile ve Sevgili ( 2 ) Aile Yanına Taşınmak ( 1 ) Aileye Açılmak ( 6 ) Akasya Durağı ( 1 ) Akmerkez ( 1 ) AKP ( 8 ) Aktif Olmak Nedir ( 3 ) Aktif Pasif Sorunsalı ( 4 ) Aldatma ( 1 ) Aldatmak ( 1 ) Ali ile Ramazan ( 1 ) Ali Poyrazoğlu ( 1 ) Allah ( 1 ) Alsancak ( 1 ) Alsancak Barlar ( 1 ) Alternatif Cezalar ( 1 ) Alternetif Kutlama ( 1 ) Amca ( 1 ) Anal İlişki ( 4 ) Anal Sex ( 4 ) Anal Temizlik ( 2 ) Anayasada Eşitlik ( 1 ) Anı ( 4 ) Anıl T ( 1 ) Anket ( 1 ) Anne Ben araba kullanıyorum ( 1 ) Anne beni evlendiriyorlar ( 2 ) Anne benim reytingimi silmişler ( 1 ) Annem ( 3 ) Antoine de Saint Exupéry ( 1 ) Anüs Kaşıntısı ( 1 ) AP ( 1 ) AP Olmak ( 1 ) APA ( 1 ) Apple ( 1 ) Araba Kullanmak ( 1 ) Arda Kural ( 1 ) Arkadaşlık ( 6 ) Artemis Yayınları ( 1 ) Arzulamak ( 1 ) Asgar Ferhadi ( 1 ) Asker Gay Hikayeleri ( 10 ) Asker olmak istemiyorum ( 10 ) Asker Sex ( 10 ) Askerde Rahat Etmenin Sırları ( 2 ) Askerlik ( 12 ) Askerlik Anıları ( 5 ) Asya Pasifik Yayın Grubu ( 1 ) Aşık Olmak ( 3 ) Aşk ( 23 ) Aşk Acısı ( 9 ) Aşk Avcısıyım ( 3 ) aşk kanunları ( 1 ) Aşk Meşk ( 3 ) Aşk varsa yaşamak sextir ( 4 ) Aşk yeniden ( 1 ) Aşkın Tekil Hali ( 2 ) Atatürk ( 1 ) Ateist ( 1 ) Ateizm ( 1 ) Attila İlhan ( 2 ) Avcılar ( 1 ) avea ( 1 ) Avrupa ( 1 ) Ay Karanlık ( 1 ) Ayrılık ( 1 ) Ayşe Arman ( 9 ) Ayşe Kulin ( 4 ) Babalar ve Gayler ( 10 ) Babam ( 3 ) Babanın Gay Oğlunu Kabul Etmesi ( 2 ) Bacak Arasından Türkiye ( 1 ) Bağırsak Paraziti ( 1 ) Bahar Geldi ( 2 ) Bal ( 1 ) Bal Oğlan ( 1 ) Bal Reklamları ( 3 ) Balck Mirror ( 1 ) Baskı ( 3 ) Başarının Statüsü ( 2 ) Başbakan ( 3 ) Beauty ( 1 ) Bedelli Askerlik ( 4 ) Beni Bulun ( 1 ) Benim Çocuğum ( 2 ) Beşiktaş ( 3 ) Beyaz Çay ( 2 ) Beyaz Peynir ( 1 ) Bi'adam ( 1 ) BiGay'in Hikayesi ( 2 ) Bikomoko ( 1 ) Bilendır ( 1 ) Bilinçli Tüketim ( 4 ) Bimer ( 3 ) Bir Gay ( 1 ) Bir gay'in askerlik anıları ( 1 ) Bir Ömür Dediğin ( 1 ) Birbirimize ( 1 ) Biseksüellik ( 3 ) Biseksüellikten Vazgeçiş ( 1 ) Black Cat ( 1 ) Black Mirror ( 1 ) Blog Engelleme ( 1 ) Blog Teması ( 1 ) Blog Yazmak ( 10 ) Blogger Buluşması ( 11 ) Blow Job ( 1 ) Bodrum ( 1 ) Bora'nın Kitabı ( 1 ) Bornoz ( 2 ) Boş İnsanlar ( 2 ) Boş Kitaplar ( 1 ) Boşanma ( 1 ) Boyacı ( 1 ) Börek ( 1 ) Brad Rowe ( 1 ) Budizm ( 1 ) Buhar Odası ( 1 ) Bullying ( 1 ) Burak Gezer ( 1 ) Burak Serdar Şanal ( 1 ) Buz Odası ( 1 ) Bülent Ersoy ( 1 ) C.R.A.Z.Y. ( 1 ) Cağaloğlu Hamamı ( 1 ) Cameron ( 1 ) Camiide Aşk ( 1 ) Can Yayınları ( 1 ) Can Yılmaz ( 1 ) Canka Kuir ( 1 ) Cansın ( 1 ) Cansın ile ilk buluşma ( 1 ) Cehalet ( 1 ) Cehennem ( 1 ) Celp Dönemi ( 4 ) Cem Yılmaz ( 1 ) Cennet ( 1 ) Ceza ( 1 ) Chal Chene ( 1 ) CHP ( 1 ) Cinsel Yönelim ( 2 ) Cinsellik ( 1 ) Cinsiyet Değiştirme ( 1 ) Cinsiyetsizlik Düşüncesi ( 1 ) Come Out ( 13 ) Coming Out for Family ( 2 ) Couple ( 1 ) Cumhuriyet ( 1 ) Çağan Irmak ( 1 ) Çalışkanlık ( 1 ) Çay ( 2 ) Çaykur ( 1 ) Çengelköy ( 1 ) Çevre Bilinci ( 1 ) Çıplak ( 1 ) Çiçekler ( 1 ) Çilekli Gay ( 2 ) Çocuk ( 1 ) Çocuk Yetiştirmek ( 1 ) Çocuklar ve Canavarları ( 1 ) Çocukların Büyük Oyunları ( 2 ) Çocukluk ( 3 ) Çok yönlüyüm ( 1 ) Çopstiks Kullanmak ( 1 ) Çürük Raporu ( 4 ) David Dumortier ( 1 ) Death Note ( 1 ) Dedemin İnsanları ( 1 ) Demokrasi ( 1 ) Denemeler ( 2 ) Deniz ( 2 ) Deprem ( 1 ) Depresif Ayu ( 1 ) Depresif Gay ( 1 ) Depresifim ( 1 ) Dergi ( 1 ) Dermatolog ( 1 ) Ders Çalışma Taktikleri ( 1 ) Dershane ( 4 ) Devlet ( 1 ) Devlet Bahçeli ( 1 ) Devrim Ayetleri ( 1 ) Dialogue In The Dark ( 1 ) Dick ( 1 ) Din ( 6 ) Dini Öğrenme ( 2 ) Diren Gezi Parkı ( 5 ) Direnen Gençler ( 2 ) Diş Çekimi Sonrası Yaşananlar ( 1 ) Diş Fırçalama ( 2 ) Dİş Sağlığı ( 1 ) Diyanet İşleri Başkanlığı ( 1 ) Dizi Oyuncaları ( 1 ) DNS Ayarı Değiştir ( 1 ) Doğa ( 1 ) Doğadan ( 1 ) Doğum Günü ( 2 ) Doğuş ( 1 ) Doktor ( 1 ) Doktor Jivago ( 1 ) Domates ( 1 ) Domates Saklamak ( 1 ) Domatesin Faydaları ( 2 ) Dora'ya Ağıt ( 1 ) Dorothy Martin ( 1 ) Dostlar ( 2 ) Durex ( 1 ) Durum Tespiti ( 1 ) Duş ( 2 ) Duşta bebek yağı bocalamak ( 1 ) Duygusal İbne ( 2 ) Dünya Göz ( 1 ) Dünya Üleklerinde Eşcinsel Askerlik ( 2 ) E Güncenin Güzellikleri ( 1 ) Eczane ( 1 ) Edebiyat ( 1 ) Efemine Erkek ( 5 ) Eflatoon ( 1 ) Eğitim ( 9 ) Eğitim Fakülteleri ( 2 ) Eğlencenin Dibine Vurmak ( 1 ) Ekin ile Emrullah ( 1 ) Ekmek ( 1 ) Elektrik ( 1 ) Eleştiriler ( 11 ) Emel Sayın ( 1 ) Emirgan Sütiş ( 1 ) Emlak Terörü ( 1 ) Empati Kurmak ( 2 ) Enerji ( 1 ) Engelli Site ( 1 ) Ensest ( 1 ) Erdem ( 1 ) Erdemli Yaşam ( 1 ) Eren Erdem ( 1 ) Erkek Erkeğe ( 1 ) Erkekte Genital Siğil ( 1 ) Eski kız arkadaşın ve annesi ( 2 ) esobeso ( 2 ) Estetik İhtiyaçlar ( 1 ) Eş Cinsel Edebiyat ( 4 ) Eşcinsel Evlilik ( 4 ) Eşcinsel Olma Yolunda Emin Adımlar ( 4 ) Eşcinselliği çağrıştıran şakalar ( 1 ) Eşcinselliğin Tedavisi ( 3 ) Etiler ( 2 ) Etkinlik ( 1 ) Eurovision ( 2 ) Ev Kiralama ( 4 ) Ev Oğlanı ( 6 ) Ev Pansiyonları ( 1 ) Evimiz ( 1 ) Evlenme Baskısı ( 2 ) evrene mesaj ( 1 ) Fanteziler ( 1 ) Fareler ve İnsanlar ( 1 ) Farklılıklarla Dalga Geçme Hastalığı ( 1 ) Fe ( 1 ) Femen Örgütü ( 1 ) Feminen Davranmak ( 6 ) Feraye Sünev Çokgürses ( 1 ) Ferzan Özpetek ( 4 ) Fetih 1453 ( 1 ) Filitre Kahve ( 1 ) Film ( 9 ) Fotoğraflar ( 1 ) Fransa ( 1 ) Fransız Sokağı ( 1 ) Franz Kafka ( 1 ) Frigo ( 1 ) Full Aktif ( 3 ) Futbol ve Gay ( 2 ) Futbolcular neden kalça okşuyorlar ( 1 ) Gabile ( 3 ) Ganimedeski ( 1 ) Garson ( 1 ) Gay ( 28 ) Gay Asker ( 8 ) gay aşk ( 6 ) Gay Bar ( 3 ) Gay Dergi ( 1 ) Gay Hayvanlar ( 1 ) Gay Hikaye ( 22 ) Gay Kültür ( 6 ) Gay Mahalle Baskısı ( 3 ) Gay Not Defteri ( 2 ) Gay Olmak ( 24 ) Gay Panda ( 1 ) Gay Pride ( 14 ) Gay Rights ( 7 ) Gay Sex ( 14 ) Gay Sex Hikayesi ( 7 ) Gay Tatil ( 1 ) Gay Temalı Filmler ( 1 ) Gay ve Bilim ( 2 ) Gay ve Hayat ( 9 ) Gay ve Lezbiyen ele ele ( 2 ) Gayler Kime Verdi ( 1 ) GayMag ( 2 ) Gayrettepe Metro ( 1 ) Gaz Bombası ( 1 ) Genel Cerrah ( 1 ) Gerçekler ( 1 ) Gergedan Mevsimi ( 1 ) Geylesof ( 1 ) Gezi Parkı ( 5 ) Gizli Anların Yolcusu ( 3 ) Gone Girl ( 1 ) Gökçe ( 1 ) Görme Engelli ( 1 ) Görünür Olma Korkusu ( 2 ) Grinder ( 1 ) Grup Sex ( 5 ) Gün Işığı ( 1 ) Günah ( 2 ) Günah Çıkarma ( 1 ) Gündem ( 2 ) Gündüz Erkek Gece Kadın ( 1 ) Günlük Ayracı ( 1 ) güzel kokan çocuk ( 2 ) Güzellik ( 1 ) GZone ( 11 ) Haberler ( 1 ) Hacettepe Üniversitesi ( 1 ) Halam ( 1 ) Hamamcı teyze ( 1 ) Hamamda Sex ( 4 ) Hangi Ahlak ( 1 ) Hangimiz Yapmıyoruz Ki ( 1 ) Haplo ( 1 ) Harvey Milk ( 1 ) Hatalar ( 1 ) Hatıralar ( 1 ) Havalar ( 1 ) Havuç ( 1 ) Havuz ( 1 ) Hayal Kırıkları ( 1 ) Hayat AVM ( 2 ) Hayat ve Gaylık ( 38 ) Hayata Dair ( 5 ) Hayrettin Karaman ( 1 ) Hayvanlar ( 2 ) HDP ( 3 ) Hepimiz Pipimiz İçin ( 1 ) Heteroseksüel ( 4 ) Heteroseksüel Bir Erkeğe Açılmak ( 1 ) Heteroseksüel İlişki ( 1 ) Heteroseksüel Yorumları ( 2 ) Heteroseksüellik ile Homoseksüellik ( 3 ) Heyecan ( 1 ) Hikaye ( 8 ) Hilbert ( 1 ) Hisar'dan Ahmet ( 1 ) Hitap ( 1 ) Hiv ( 1 ) Hiv Pozitif ( 1 ) Holden Nowell ( 1 ) Holiday ( 1 ) Homofobi ( 6 ) Homorexia ( 1 ) Hormonlu Domates Ödülleri ( 2 ) Hornet ( 1 ) Hoşgörü ( 2 ) Hörbi ( 1 ) HPV ( 1 ) Human Rights ( 1 ) Hükümet ( 1 ) Hürriyet ( 1 ) Hürriyet Cumartesi ( 1 ) Hüseyin Kıyar ( 1 ) IŞİD ( 1 ) İbne ( 2 ) İbrahim Şahin ( 1 ) İçimizdeki Şeytan ( 1 ) İçinde Yaşadığım Deri ( 1 ) İçinizdeki Gay ( 2 ) İdam ( 1 ) İETT ( 1 ) İfade verdim ( 1 ) İKEA ( 1 ) İkna odası ( 1 ) İletişim Yayınları ( 1 ) İlgiç bir tanışma ( 2 ) İlişki ( 1 ) İlk arabam ( 1 ) ilk aşk ( 2 ) İlk Cinsel Hayaller ( 1 ) ilk defa bir insandan nefret ettim ( 1 ) İlk Oral Seks Hikayesi ( 2 ) İlk terkediliş ( 1 ) İnce Ses ( 1 ) İncir reçeli ( 1 ) İneklik ( 1 ) İngiliz ( 2 ) İngiltere ( 1 ) İnsan Ruhu ( 3 ) İnsanlık ( 4 ) İnternet üzerinden alışveriş ( 1 ) İntihar ( 1 ) İran ( 1 ) İrfan ( 1 ) İrfan Geleneği ( 1 ) İsim Gerçeği ( 1 ) İskender Pala ( 1 ) İsmail YK ( 1 ) İstanbul ( 13 ) İstanbul Üniversitesi ( 1 ) İstanbul'dan Hikayeler ( 2 ) İstiklal ( 1 ) İş Bankası ( 1 ) İşkenceci Çocuklar ( 1 ) İşlenmiş Et ( 1 ) İyi Hayat ( 2 ) İzmir ( 10 ) İzmir Dindarlığı ( 1 ) İzmir Diş Hastahanesi ( 1 ) İzmirdeki o gay ( 2 ) İzzet Yıldızhan ( 1 ) Jinekolog ( 1 ) Jinekoloji ( 1 ) Kaan Arer ( 19 ) Kaan Arter ( 1 ) Kadın ( 2 ) Kadına Şiddet ( 2 ) Kadınları Tatmin Etmek ( 1 ) Kadınların Boşalması ( 1 ) Kadınsı Asker ( 2 ) Kafede bacak bacağa sarılmak ( 1 ) Kahvaltı ( 5 ) Kahve Sefası ( 2 ) Kan ( 1 ) Kanal D ( 1 ) Kanatlarım Var Ruhumda ( 1 ) Kanser Hastalığı ( 1 ) Kaos GL ( 2 ) Kapalı Çarşı ( 1 ) Kapı Yayınları ( 1 ) Kapitalizm ( 2 ) Karaburun ( 1 ) Karakola düştüm ( 1 ) Karanlıkta Diyalog ( 1 ) Karanlıkta Seks ( 2 ) Karlşkan Komşu ( 1 ) Kaslı Erkekler ( 1 ) Kayahan ( 1 ) Kayganlaştıcı Jel ( 1 ) Kaymak ( 1 ) Kebap Yemek ( 2 ) Kedi ( 1 ) Kendini bilmek ( 1 ) Keşanlı Ali Destanı ( 1 ) Kırmızı Masa ( 1 ) Kısa Süreli ilişkiler ( 1 ) Kıskançlık ( 1 ) Kış Uykusu ( 1 ) Kıyamet ( 1 ) Kibarlık ( 1 ) Kim bilir daha ne adamlar seveceğim ( 2 ) Kinsey Skalası ( 1 ) Kişisel Gelişim ( 1 ) Kitap ( 12 ) Koalisyon ( 1 ) Koalisyon Anketi ( 1 ) Kobani ( 1 ) koku ( 1 ) Kol Böreği ( 1 ) Komedi ( 2 ) Komşuluk hakları ( 1 ) Komşunun Meraklısı ( 1 ) Kondom ( 1 ) Kontrollü Açılma ( 8 ) Konuşma Korkusu ( 1 ) Konuşulamayanlar ( 1 ) Koro ( 1 ) Koterijasyon ( 1 ) Koy ( 1 ) Köpekler ve Gayler ( 1 ) Kör ( 1 ) Köşe Yazısı ( 3 ) KPSS ( 2 ) Kredi Kartı Kullanımı ( 1 ) Kum ( 1 ) Kur'an ( 1 ) Kurban Bayramı ( 3 ) Kuru İncir ( 1 ) Kuşburnu ( 1 ) Kutlama Mektubu ( 1 ) Kuzum ( 3 ) Kuzum yok artık ( 1 ) Küçük Prens ( 1 ) Kültür ( 2 ) Kürk Mantolu Madonna ( 2 ) Kürt ( 1 ) Kürtaj ( 1 ) Kürtajın Sosyolojik Sonuçları ( 1 ) Lambda İstanbul ( 1 ) Lamdaİstanbul ( 2 ) Lamy Dolma Kalem ( 1 ) Lavman ( 2 ) Leithy Cat ( 1 ) Les Amours Imaginaires ( 1 ) Lezbiyenlerde Aktif Pasif Roller ( 1 ) Lezbiyenlik ( 1 ) LGBT Partisi ( 2 ) LGBTİ Aktivizmi ( 2 ) Liberalizm ( 1 ) Libido ( 1 ) Liderlik ( 1 ) Limon ( 1 ) Lipton ( 1 ) Lise ( 1 ) Liseli LGBT ( 1 ) Luke Kirby ( 1 ) Lut Kavmi ( 1 ) LYS ( 1 ) Magazin ( 1 ) Mambo Italiano ( 1 ) Manga ( 1 ) Mangal ( 2 ) Mario Benedetti ( 1 ) Marjinal Kezban ( 2 ) Martı Yayınları ( 2 ) Master Tezi ( 1 ) Masturi Kabare ( 1 ) Mastürbasyon ( 1 ) Mastürbasyonu Öğrenmek ( 1 ) Masum Değiliz ( 1 ) Matematik ( 3 ) MEB ( 2 ) Medeniyet ( 3 ) Mehmet Görmez ( 1 ) Mektup ( 1 ) Melek Tozu ( 1 ) Memur Atamaları ( 1 ) Meral Okay ( 1 ) Meyve Bahçeleri ( 2 ) Meyve Çayları ( 1 ) Meyveli Pasta ( 1 ) MHP ( 4 ) Mısır Çarşısı ( 1 ) Milli Eğitim Bakanlığı ( 2 ) Milliyet Gazetesi ( 1 ) Mim ( 10 ) Misalli Büyük Türkçe Sözlük ( 1 ) Miss Tiffany ( 1 ) Mobbing ( 1 ) Moda ( 3 ) Monica Bellucci ( 1 ) Montaigne ( 1 ) Montu Merid Müzik Doktorluğu ( 1 ) Mood ( 1 ) Mor Menekşe ( 1 ) Muhalefet Bilinci ( 1 ) Muhteşem Misafir ( 1 ) Murat Renay ( 2 ) Mutlu Etmenin Yolları ( 1 ) Mutlu Olmanın Yolları ( 1 ) Mutluluk ( 9 ) Müjdat Gezen ( 1 ) Müzik ( 1 ) Müzik Profesörlüğü ( 1 ) My Own Private Idaho ( 1 ) Nane ( 1 ) Nazım Hikmet ( 1 ) Ne adamlar sevdim beni alıştırıp kaçan ( 1 ) Ne Adamlar sevdim beni kandıran ( 1 ) Ne Adamlar sevdim beni yarı yolda bırakan ( 1 ) Neden Eşcinselim ( 3 ) Neden Şirince ( 1 ) Nerede O Eski Bayramlar ( 1 ) Neşet Ertaş ( 1 ) Nick Smorty ( 1 ) Nihat Doğan ( 1 ) Nil Karaibrahimgil ( 2 ) Noel Baba ( 2 ) O Gay; Ben de ( 5 ) Odtülü ( 3 ) OECD ( 2 ) OK ( 1 ) Okan Bayülgen ( 2 ) Okşama ( 1 ) Okulda LGBTİ ( 2 ) Okur Yorumu ( 1 ) Omlet ( 2 ) one girl two boy ( 7 ) Operadaki Kazulet ( 2 ) Oral Seksin Detayları ( 2 ) Oral Sex ( 2 ) Orhan Pamuk ( 1 ) Ortaköy ( 2 ) Ortaokul ( 1 ) Osmanlıca ( 1 ) Otel ( 2 ) Ozan Güven ( 1 ) Ödül aldım ( 1 ) Ödül verdim ( 1 ) Öğlen Yemeği ( 2 ) Öğrenmek ( 1 ) Öğretmen ( 3 ) Öğretmenlik ( 5 ) Ölüm ( 5 ) Ömer Hayyam ( 2 ) Ön Sevişme ( 2 ) öpüşme ( 1 ) Örtünmek ( 1 ) Övülme Hastalığı ( 1 ) Öykü ( 2 ) Özbilgi ( 1 ) Özdeğerlendirme ( 1 ) Özet Düşüncelerim ( 20 ) Özgecan Aslan ( 1 ) Özgür Bolat ( 1 ) Özgüven ( 2 ) Özlü Söz ( 1 ) P ( 1 ) Paganizm ( 1 ) Panseksüel ( 1 ) Panseksüelizm ( 1 ) Pansiyon ( 1 ) Papa ( 1 ) Pasif Olmak Nedir ( 3 ) Patrick ( 1 ) Patron ( 1 ) Paulo Coelho ( 1 ) Pedagog ( 1 ) Pembe Otobüs ( 1 ) Pembe Tezkere ( 4 ) Penis ( 3 ) Penis Keşfi ( 4 ) Pepee ( 2 ) Perihan Mağden ( 1 ) Pet Shop ( 1 ) PISA ( 1 ) Piknik ( 3 ) Pistis ( 3 ) Pişmanlık ( 1 ) Planet Romeo ( 2 ) Polis Şidddeti ( 1 ) Poliseksüel ( 1 ) Politika ( 1 ) Polyana Gay ( 1 ) Pomoseksüel ( 1 ) Pozitif Ayrımcılık ( 1 ) Profesör ( 2 ) Psikiyatrist ( 2 ) Pudra Tozu ( 2 ) Püf Noktalar ( 1 ) Rahatlamak ( 1 ) RDM ( 3 ) Rehber ( 1 ) Reklam ( 1 ) Renato Ferreira ( 1 ) Resmi Geçit Törenleri ( 1 ) Resmi İsim ( 1 ) Reytingler ( 1 ) Riyakarlık ( 5 ) romantizm ( 1 ) Romeo ( 2 ) Romeo ve Juliet ( 1 ) Romeo ve Julio ( 1 ) Röportaj ( 13 ) Rüya ( 3 ) Sabahattin Ali ( 2 ) Sabır ( 1 ) Sadakat ( 1 ) sadece aktifim ( 4 ) sadece pasifim ( 4 ) Sağlık ( 1 ) Sağlıklı Beslenme ( 2 ) Salata ( 1 ) Samimiyet ( 4 ) Samsung Note2 ( 1 ) Samsung S3 ( 1 ) Sanat ( 1 ) Sansür ( 1 ) Sapyoseksüel ( 1 ) Sarışın Çocuk ( 1 ) Saunada Sex ( 2 ) Savaş Dinçel ( 1 ) Savcı ( 1 ) SBS ( 2 ) Seçim Anketleri ( 2 ) Seks ( 10 ) Seksenler ( 1 ) Seksin Tanımı ( 1 ) Selahattin Demirtaş ( 2 ) Ses değişiminden sonrası ( 1 ) Sesin Acısı ( 2 ) Sesin Büyüsü ( 1 ) Sesin İyileşmesi ( 1 ) Sessiz Anlaşma ( 1 ) Sessiz Cennet ( 1 ) Sevdalarım ( 2 ) Sevdiğim Çocuk ( 2 ) Sevgil ( 1 ) Sevgililer Günü ( 1 ) Sevgilim ( 12 ) Sevgiliyle El Ele Yürümek ( 10 ) Sevginin İletişimi ( 3 ) Sevinç Pastahanesi ( 2 ) Sevişme Çeşitleri ( 2 ) Sevişmek ( 10 ) Sevmek ( 2 ) Sex ( 9 ) Sexy iç giyim ( 1 ) Sezen Aksu ( 4 ) Sezenli Yıllar ( 1 ) Shakespeare ve Domates ( 1 ) Shelter ( 1 ) Sıcak ( 1 ) Sinema ( 1 ) Siyaset ( 7 ) Sloganlar ( 1 ) Sofra ( 1 ) Sokak Çocukları ( 1 ) Sokak Çocukları İçin Elele ( 1 ) Sosyal Sorumluluk ( 1 ) Sosyalizm ( 1 ) Sosyolojik Sonuçlar ( 2 ) Sosyoseksüel ( 1 ) Söylenmeyen ( 1 ) Sözlük ( 1 ) Spor ( 1 ) Steve Jobs ( 1 ) Stonewall Inn ( 1 ) Su ( 1 ) Su Böreği ( 1 ) Sugar Cafe ( 1 ) Sultan Ahmet Köftecisi ( 1 ) Sultan Ahmette Kahvaltı ( 1 ) Şafak Pavey ( 1 ) Şahane Misafir ( 2 ) Şahinlerin Hikayesi ( 1 ) Şair ( 1 ) Şarap ( 1 ) Şarkıların Fısıldadıkları ( 1 ) Şat Bar ( 2 ) Şehit ( 2 ) Şeker ( 1 ) Şeker Bayramı ( 1 ) Şeker Portakalı ( 2 ) Şeytan ( 1 ) Şiddet ( 1 ) Şiddetsizlik ( 1 ) Şiir ( 3 ) Şirince ( 1 ) Şirince Nasıl Bir Yer ( 1 ) Şizoşems ( 1 ) Taciz ( 2 ) Taciz Edilmek ( 2 ) Taksim ( 3 ) Tanıtım ( 2 ) Tanrı ( 1 ) Tarihçi Gay ( 1 ) Tarkan ( 1 ) Tartışma ( 1 ) tartışmayalım sevişelim ( 1 ) Tatil ( 1 ) Tatlı Kız ( 1 ) Tavsiye ( 1 ) TC ( 1 ) TDK ( 1 ) Tebligat ( 1 ) Tecavüz ( 2 ) Tek Tekçi Kazıkçıdır ( 1 ) Tek Yön ( 1 ) Tekila ( 1 ) Tembellik ( 2 ) Ten Paslanması ( 1 ) TEOG ( 1 ) Terör ( 2 ) Teyze ( 1 ) The New Normal ( 1 ) Thomas ( 1 ) TİB ( 1 ) Tiyatro ( 2 ) Top Oyunları ( 1 ) Toplum hastalığı ( 9 ) Torpil ( 1 ) Trans Birey ( 1 ) Trans Cinayeti ( 3 ) Trans Kadın ( 2 ) Transfobi ( 8 ) Transseksüel ( 6 ) Transseksüel Sex ( 3 ) Trevor Wright ( 1 ) TRT ( 1 ) TSK ( 4 ) ttnet ( 2 ) Turing ( 5 ) Turing Toplantıları ( 5 ) Tutku ( 1 ) tuvalette sex ( 3 ) Tüketim Çılgınlığı ( 2 ) Tünel ( 1 ) Türban ( 1 ) Türk Hamamı ( 2 ) Türk Olmak ( 1 ) Türkiye Sokak Çocukları Vakfı ( 1 ) Türkiyede Gay Olmak ( 1 ) Türkiyeden İletişime Engellendi ( 1 ) Türklerin Gayliğe Bakışı ( 1 ) TV8 ( 1 ) Ucube ( 1 ) Uç Uç Böceği ( 1 ) Ulus ( 2 ) undisclosed desires ( 1 ) Uniceff ( 1 ) Uzun Süreli İlişkiler ( 1 ) Üç Kadın ( 1 ) Üzgünüm ( 1 ) Üzülmek ( 3 ) Vajinafobi ( 1 ) Veda ( 1 ) Vegan ( 1 ) Veganizm ( 2 ) Veganizm Bir Spor Mudur ( 1 ) Veli ( 1 ) Versatile Blogger ( 2 ) Vicdani Ret ( 2 ) Vizyonsuluğun Farkında mısınız ( 1 ) Vücudu Keşfetme ( 1 ) wc sex ( 3 ) Work and Travel ( 1 ) Xavier Dolan ( 1 ) Y Kuşağı ( 1 ) Yaban Ağrı ( 2 ) Yaban Mersini ( 1 ) Yağma ( 1 ) Yakışıklılar ( 3 ) Yalan Dünya ( 1 ) Yalnızlık ( 1 ) Yanlış İlaç ( 1 ) Yaratıcılık ( 1 ) Yardım Severlik ( 1 ) Yaşlı Amcalar Şey Yapıyor ( 1 ) Yatak ( 1 ) Yatırım Yapmak ( 1 ) Yaz Geldi ( 1 ) Yaz Tatili ( 1 ) Yazar ( 1 ) Yemek ( 1 ) Yeni Bloggerlar ( 4 ) Yeni Normaller ( 1 ) Yeni Türkü ( 1 ) Yeni Yıldan Beklentiler ( 2 ) Yeşil Çay ( 2 ) Yetmez Ama Evet ( 1 ) YGS ( 2 ) Yılbaşı ( 1 ) Yıldız Tilbe ( 1 ) Yılmaz Erdoğan ( 1 ) Yılmaz Özdil ( 2 ) Yirmilik Dİş Çektirme ( 1 ) Yoğurt ( 1 ) Yolda el ele tutuşmak ( 3 ) Yorumlarım ( 1 ) Yönetmen Gay ( 1 ) Yunus Emre ( 3 ) Yunus Günce ( 1 ) Yusuf'un Hikayesi ( 9 ) Zeka ( 1 ) Zencefil ( 1 ) Zenne ( 2 ) Zerafet ( 1 ) Zeytin ( 1 ) Zina ( 1 )
 

©Copyright 2011 Kaan Arer | TNB