Öğretmen Mi Rehber Mi?

19 Aralık 2014 Cuma 12 yorum
Öğretmen Ne Öğretir  yazısında  bahsettiğim gibi ben öğretmen olmayı yıllardır hayatımın içine yedirmek için çaba gösteren birisiyim. Belki bu buloğu açmam da hep bu öğretmenlik davranışlarımın bir sonucudur. Bilmeyenin elinden tutmak filan...
Benim öğretmenlik algım çok farklıdır. Çünkü dünyanın döndüğünün ve teknolojik gelişmelerle, bilgiye ulaşmanın ne kadar kolay olduğunun farkındayım. Örneğin "ben öğretmenim, bu yüzden 'beni sevin' ya da 'bana saygı duyun'" demem. Böyle bir beklentim yok. Ben sınıfa girince ayağa kalkın gibi gösterişsel saygılara bile değer vermem. Bu yüzden daha ilk derste çocuklara ayağa kalkmamalarını söylerim. Bana sadece ama sadece ben olduğum için saygı göstereceklerse amenna, ama öğretmen olmam saygı duyulacak bir şey değildir. Öğretmenliğimi bilgi birikimim ile, gelişen dünyanın etkisinde değiştirebildiğim vizyonel bakış açımla, duruşumla saygıyı hak eder bir hale getirebiliyor muyum yoksa yerimde mi sayıyorum ona bakarım.

***

Öğretmen öğreten kişi değildir. Belki eskiden öyleydi, ama bu devirde, günümüzde böyle bir misyon yüklenemezsiniz, eğer bu mentaliteyle devam ederseniz eskimişsiniz demektir ve dünya ile yarışamaz hale gelirsiniz. İşte bizim eğitimdeki kötü durumumuzun bir sebebi de budur. Öğretmenin ne iş yapması gerektiğini öğretmen arkadaşlarım da bilmiyor. Eğitim Fakültelerimiz köhnemiş bir zihniyetin işlevselliğine sahip. İnternetten indirebileceğimiz Amerikalarda yapılmış araştırma makalelerinin çevirilerini bile okumuyoruz. Herkes babasından öğrendiği şekilde devam etmek istiyor. Eğitim fakültelerinde bir öğretmen dört yıl boyunca hiçbir çocuğa değmeden eğitiliyor. Bu şuna benzer bir diş hekiminin hiç dolgu yapmadan mezun olması gibidir. Her şeyin teorisini öğrenir ama pratikte dolgu yapmamış bir diş hekimi düşünebilir misiniz? Öğretmenlerimizin hepsi böyledir.

Hal böyle oluca mezun olan tüm meslektaşlarm kendi geçmiş öğrenciliklerine döner ve öğretmenlerini taklit ederler. Çünkü teorik olarak anlatılan o altı şapkalı öğretim şakaları pek bir işe yaramamaktadır. Kimse de kullanmamaktadır. Aslında tüm bunlardan daha vahimi bu yüzyılda kimseye bir şeyleri anlatmak yoluyla öğretmeyeceğimizi de öğrenememiş olmamız.

Öğretmen sadece ama sadece öğrenciye nasıl öğrenmesi gerektiğini öğretebilir ve ondan sonra ona rehberlik eder. Ne zaman neyi öğrenmeli, merak ettiği şeyler ona ne kadar yararlı, nasıl öğrenecek ve en doğrusunu nereden bulacağı konusunda talebeye rehberlik etmekle görevlidir. Rehber olmak öğreten kişi olmaktan çok daha zordur. Çünkü alt yapısında büyük bir bilgi birikimi gerektirir. Örneğin matematikten Köklü Sayılar konusu üzerine biraz bilgi sahibi olan herkes bu konuyu öğretebileceğini düşünür. Evet kendisinin nasıl çözdüğünü karşı tarafa aktararak bunu başarabilir ama işte bu kadardır. Çok sınırlı ve kapalı bir durum. Öğrenen kişi ise sadece anlatan kişinin yöntemine vakıf olarak onun çözebildiği soruları çözebilir duruma gelir. İşte bizim ülkemizde eğitim budur. Bu düzeyde kısıtlı ve önü kapalıdır. Yeniliğe, araştırmaya açık değildir. Kimsenin sorgulaması, nedenlerini araştırması istenmez. Vizyon sahibi değildir.

Sürekli kendi bilgisini  düz anlatım tekniğiyle aktaran kişi öğrenciyi kendisine bağımlı kılar. Ama iyi bir öğretmen zaman içerisinde kendisini gereksiz kılabilendir. Örneğin benim bir şey öğrenmek için onu bilen, uzman bir kişiden yardım almama gerek yok, birisinin bana anlatmasını beklemem. Sadece bir uzmanın rehberliğinden yararlanabilirim o kadar. Çünkü ben daha Lisedeyken kendi kendime nasıl öğreneceğimi öğrendim. Buna mecburdum; çünkü entelektüel birikim açısından çok kısıtlı bir çevrede yaşıyordum, ya kendi kendime öğrenmeye vakıf olacaktım ya da o sınırlı çevrede kapalı kalacaktım. Ya kendimi gerçekleştirecektim, ya da bana verilenlerle yetinmeyi öğrenecektim. Ben daha fazlasını istediğime karar verdiğim an kimseye ihtiyacım olmadığını anladım.

Vizyon sahibi olmayan bilgi aktarımlarının bize ne yararı var ki? Neyin nereden geldiğini bilmeden, bilim adamları oturduğu yerden bunları kabul etmişler gibi, bilimsel gerçeklere dayanmayan, bunları açıklamadan bilgileri hazır bir şekilde öğrenciye sunan, sadece anlatan, hep anlatan, sürekli öğretmenin aktif olduğu sınıf ortamlarının ne anlamı var? Eğitim bu mudur? Yoksa çocuğun keşfetme anında ki mutluluğunu hissetmesi midir? Kendi kendine bir şeyleri başarabildiğine inanması mıdır? Eğer sen ona var olan bilgiyi hep hazır olarak verirsen bu çocuk neyi keşfedecek, nasıl kendini yetkin hissetmeye başlayacak? Hazır bilgi aktarımlarının bize ne yararı var? İnanın hiçbir yararı yok. şimdi soruyorum size bunca eğitim fakültesi varken Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan arkadaşlarım da öğretmen olmak için çırpınıyor neden?

Öğretmenlik bu ülkede bu kadar mı çekici bir meslek? Ya araştırmaya, sorgulamaya vakıf değiller ya da uğraşmak istemiyorlar. Kendi alanlarıyla ilgili çalışmak yerine sahip oldukları bilgiyi bir öğrenciye aktarmak kadar kolay bir iş var mı? Zaten bilgiye sahipsin, git tahtaya çöz soruyu, ya da nefesini tükete tükete anlat konuyu al maaşını, bak hayatına. Ne yazık ki olan budur, çok nadir öğretmen vardır ki bu işin tahtada soru çözmekle, tüm öğrencilere aynı bilgileri tekrarlamakla olmadığının bilincindedir.

12 yorum :

 • Adsız dedi ki...

  Ya bu koyduğun resimler yazıya odaklanmamı engelliyor Kaan yapma böyle şeyler :D Öte yandan rehberlik konusunda bende aşağı yukarı öyle düşünüyorum. İnsan taklit etmeye eğilimlidir ve öğretmenler farkında olmadan öğrencileri tarafından taklit ediliyorlar

 • ot insan dedi ki...

  Bir tanesine razıydım. Bir tane senin anlattığın şekilde rehber olan bir öğretmenim olsaydı keşke. Öğretmenlerimiz gerçekten rehberlik eden bilge kişi olsaydı, şuan Ülkece ne kadar ileride olurduk kim bilir?

 • hayalindeyasayaninsan dedi ki...

  Tam olarak benim düşüncelerimi anlatmışsın. Bir kaç ay öncesine kadar ben de öğretmen olmayı düşünüyordum. Hala da düşünüyorum ama biraz zor artık. Ama öğretmen olmayı isteme sebebimi anlatmışsın resmen.

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Exodyam ne demişler iyi.bir görsel bin kelimeye bedeldir ;) o yüzden heyecan kalbine iyi gelir sıkıntılanma. Armut dibüne düşer demişler zaten, bir.çocuğun annesi babası neyse, öğretmeni neyse çocukta onlar gibi olacaktır. Örneğin demokrasi neden yok bu ülkede çünkü aile içinde yok, sınıfta yok!

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Ot İnsan benim lisedeki tarih ve edebiyat öğretmenim biraz bu moddaydı. Kitapta yazılanları ben size tekrarlamam, onları oradan okursunuz ben size başka şeylerden bahsedeceğim derlerdi... Lise açısından çok şanslıydım sanırım...

 • Kaan Arer dedi ki...

  Hayalindeki insancığım bu ülkede öğretmen olmak itilip kakılmak demektir. Çünkü senin işini.bile çok daha iyi.bilen bir sürü insan sana neler yapacağını öğretmeye çalışır. Ne tuhaf değil mi?

 • O Gay Ben de dedi ki...

  Bu ülkede öğretmenlik, hazır iş, 3 ay yaz tatili 15 gün kış tatili, ver dersi çık okuldan oh mis olarak görüldüğü için hep revaşta olan bir meslek kolu. Çocuk sevgisinden bi haber robot gibi öğretmen masasının köşesine geçip bıdı bıdı bıdı bıdı kitap okur gibi tarih dersi veren bir hocamız vardı ne o anlattıklarına vakıftı ne de biz onu dinlerdik ah silintır hocam ah :) (bu örnek diğer derslerdeki bir çok öğretmen ile de eşleştirilebilir) matematik öğretmenimiz ise kitaptan tahtaya yazdığı soruyu çözerken bile takılır yine kitaba bakardı :D yeni olsa iyi emekliliğine gün sayıyordu, öğretmenlik ve öğretmenkte başlı başına bir meziyet.

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili O Gayciğim aslında matematik öğretmeni olmak soruyu tahtada çözebilmeyi gerektirmiyor işte, o adamın biraz yaşama sevinci olsaydı konuya hakim olmasa bile sizin hakim olmanız için çaba harcayabilirdi. Ama örümcek ağlarının sardığı beyinlerden ve hayatlardan bahsediyoruz. Sonra da öğretmenler odasında oturup eskisi gibi ne saygı kaldı ne öğrenci diye ağlaşıyoruz. Ben kıs kıs gülüyorum ağlanacak hallerimize...

 • Gülşah Kwon dedi ki...

  Bende öğretmen olmayı isterdim ailem dışarı yollasaydı şu an Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı okuyor olurdum ama gel gör ki yaşadığım yerde kaldım ve insan kaynakları okuyorum. Her şeyde bir hayır vardır deyip geçiyorum. Öğretmen olmak istememin sebebi ortaokulda bi Türkçe öğretmenim vardı harika biriydi hani derler ya işinin ehli diye işte o da öyleydi her zaman yanımda oldu, kompozisyonlarımı hep alır ve sakladığını söylerdi, saçma salak hayallerime bile destek verdi. Şimdi ki öğretmenler daha öğrencisinin adını bilmiyorlar. Nerde öyle öğretmenler ! Diye bir isyan bayrağı çekesim geldi xD Seni de tebrik ediyorum böyle nadir öğretmenlerden olduğun için :*

 • Semi M.Eller dedi ki...

  Öğretmenliği nasıl da tam olması gerektiği gibi anlatmışsın. Kafa sallayarak okudum resmen:) Şunu belirteyim ki ve ne yazık ki diyeyim özel okullar da dahil eski yöntemleri kullanmakta ısrarcılar. Çocukların okulunda ne öğretmenlere denk geliyorum aklım şaşıyor bazen! Tahtadakini deftere geçir, otur, kalk, test çöz dönemi bittti ve bunu anlamak kimsenin işine gelmiyor. Bir kere çocuklar çok değişti, eğitim yöntemleri değişti, gelişti. Hiç mi bakmazlar neden Finlandiya modeli konuşuluyor diye. Neden orada öğretmenler sürekli eğitim alıyor, öğrencilere not verilmeksizin eğitim uygulanırken Pisa sınavında neden başarı gösteriyorlar diye...

  Bizdeki durum şu: çocuk dersi pür dikkat dinleyecek, mümkünse mum gibi oturacak. Sürüden ayrılıyorsa aykırı çocuk ilan ediliyor. Beni okuldan bir öğretmen arayıp oğlanın ders dinlemediğinden veya sandalyesinde sallanmasından şikayet edebiliyor mesela. Pardon, iyi de ben ne yapabilirim ki?! En son fen öğretmeni ile tartıştım, "ben kaç yıllık öğretmenim" diye başlayan cümlelerden bıktım. Bir de ekleme yapıyor, "ben şimdiye kadar kaç çocuğu adam ettim" diye! "adam etmekten kastınız, sizin her dediğinize itaat eden bir çocuk ise ben istemiyorum" dedim.
  Bu konuda çok doluyum gördüğün gibi:)
  Aslında bu kadar zor ve özveri isteyen bir meslek ülkemizde bu kadar linç ediliyor. Çocuk/ergen psikolojisinden bu kadar uzak insanlar nasıl öğretmen olabiliyorlar anlamak mümkün değil. Senin gibi hakkıyla yapanlara da kolay gelsin Kaan.

 • Kaan Arer dedi ki...

  Sevgili Semi aslında seni uzaktan da olsa takip ettiğim için oğlun olduğunu ve tahminimce hangi okula gittiğini biliyorum. Eğer tahminim doğruysa Türkiye'nin en köklü okullarından birisine gidiyor ve o okulda bile durumun bu şekilde olmasına ayrıca üzüldüm.

  Bizdeki durumu o kadar iyi anlatmışsın ki, okuyunca bile insan bunun mümkün olmadığını anlıyor. Keşke her velimiz senin gibi olsa, öğretmenlere bile farkındalık yaratıyorsun.

  Ayrıca en sonunda kolay gelsin Kaan demişsin ya işte hiç kolay gelmiyor, en sonunda onların istediği gibi yapıyorsun, kolay olanı istiyorlar, sen doğru olanı yapmak istiyorsun ama millet o kadar alışkın ki hiçbir şekilde rahatları bozulsun istemiyor. Acı ama gerçek.

  Değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

Yorum Gönder

Etiketler

1 Aralık ( 1 ) 16 lığın hikayesi ( 1 ) 20. LGBTT Onur Haftası Etkinlikleri ( 4 ) 2013 ( 1 ) 2015 Seçim Sonuçları ( 1 ) 2015 Seçimleri ( 2 ) 21 Aralık 2012 ( 1 ) 21. LGBTT Onur Haftası Etkinlikleri ( 3 ) 22. Onur Haftası Etkinlikleri ( 2 ) 23. LGBTİ Onur Haftası ( 1 ) 29 Ekim ( 1 ) 3.İzmir Onur Yürüyüşü ( 1 ) 5 yıldız ( 1 ) A ( 1 ) ABD ( 1 ) Abdullah Ağa Yalısı ( 1 ) Abi ( 1 ) Abla ( 1 ) Absürt Komedi ( 3 ) ABU TV Song Festival ( 1 ) Acemi Gay ( 1 ) Açaili ( 1 ) Açıldıkça Açılmak ( 6 ) Açılmak ( 2 ) Adaçayı ( 1 ) Adalet ( 1 ) Adalet Sarayı ( 1 ) Affetmek ( 2 ) Ağlamak ( 3 ) Ahlak ( 1 ) Ahmed Arif ( 1 ) Ahmet Davutoğlu ( 1 ) Ahmet Hakan ( 2 ) Ahmet Hemdi Tanpınar ( 1 ) Ahmet Kaya ( 2 ) Ahmet Sami Özbudak ( 1 ) Ahmet Tulgar ( 2 ) Ahşap Ev ( 1 ) AIDS ( 1 ) Aile ve Sevgili ( 2 ) Aile Yanına Taşınmak ( 1 ) Aileye Açılmak ( 6 ) Akasya Durağı ( 1 ) Akmerkez ( 1 ) AKP ( 8 ) Aktif Olmak Nedir ( 3 ) Aktif Pasif Sorunsalı ( 4 ) Aldatma ( 1 ) Aldatmak ( 1 ) Ali ile Ramazan ( 1 ) Ali Poyrazoğlu ( 1 ) Allah ( 1 ) Alsancak ( 1 ) Alsancak Barlar ( 1 ) Alternatif Cezalar ( 1 ) Alternetif Kutlama ( 1 ) Amca ( 1 ) Anal İlişki ( 4 ) Anal Sex ( 4 ) Anal Temizlik ( 2 ) Anayasada Eşitlik ( 1 ) Anı ( 4 ) Anıl T ( 1 ) Anket ( 1 ) Anne Ben araba kullanıyorum ( 1 ) Anne beni evlendiriyorlar ( 2 ) Anne benim reytingimi silmişler ( 1 ) Annem ( 3 ) Antoine de Saint Exupéry ( 1 ) Anüs Kaşıntısı ( 1 ) AP ( 1 ) AP Olmak ( 1 ) APA ( 1 ) Apple ( 1 ) Araba Kullanmak ( 1 ) Arda Kural ( 1 ) Arkadaşlık ( 6 ) Artemis Yayınları ( 1 ) Arzulamak ( 1 ) Asgar Ferhadi ( 1 ) Asker Gay Hikayeleri ( 10 ) Asker olmak istemiyorum ( 10 ) Asker Sex ( 10 ) Askerde Rahat Etmenin Sırları ( 2 ) Askerlik ( 12 ) Askerlik Anıları ( 5 ) Asya Pasifik Yayın Grubu ( 1 ) Aşık Olmak ( 3 ) Aşk ( 23 ) Aşk Acısı ( 9 ) Aşk Avcısıyım ( 3 ) aşk kanunları ( 1 ) Aşk Meşk ( 3 ) Aşk varsa yaşamak sextir ( 4 ) Aşk yeniden ( 1 ) Aşkın Tekil Hali ( 2 ) Atatürk ( 1 ) Ateist ( 1 ) Ateizm ( 1 ) Attila İlhan ( 2 ) Avcılar ( 1 ) avea ( 1 ) Avrupa ( 1 ) Ay Karanlık ( 1 ) Ayrılık ( 1 ) Ayşe Arman ( 9 ) Ayşe Kulin ( 4 ) Babalar ve Gayler ( 10 ) Babam ( 3 ) Babanın Gay Oğlunu Kabul Etmesi ( 2 ) Bacak Arasından Türkiye ( 1 ) Bağırsak Paraziti ( 1 ) Bahar Geldi ( 2 ) Bal ( 1 ) Bal Oğlan ( 1 ) Bal Reklamları ( 3 ) Balck Mirror ( 1 ) Baskı ( 3 ) Başarının Statüsü ( 2 ) Başbakan ( 3 ) Beauty ( 1 ) Bedelli Askerlik ( 4 ) Beni Bulun ( 1 ) Benim Çocuğum ( 2 ) Beşiktaş ( 3 ) Beyaz Çay ( 2 ) Beyaz Peynir ( 1 ) Bi'adam ( 1 ) BiGay'in Hikayesi ( 2 ) Bikomoko ( 1 ) Bilendır ( 1 ) Bilinçli Tüketim ( 4 ) Bimer ( 3 ) Bir Gay ( 1 ) Bir gay'in askerlik anıları ( 1 ) Bir Ömür Dediğin ( 1 ) Birbirimize ( 1 ) Biseksüellik ( 3 ) Biseksüellikten Vazgeçiş ( 1 ) Black Cat ( 1 ) Black Mirror ( 1 ) Blog Engelleme ( 1 ) Blog Teması ( 1 ) Blog Yazmak ( 10 ) Blogger Buluşması ( 11 ) Blow Job ( 1 ) Bodrum ( 1 ) Bora'nın Kitabı ( 1 ) Bornoz ( 2 ) Boş İnsanlar ( 2 ) Boş Kitaplar ( 1 ) Boşanma ( 1 ) Boyacı ( 1 ) Börek ( 1 ) Brad Rowe ( 1 ) Budizm ( 1 ) Buhar Odası ( 1 ) Bullying ( 1 ) Burak Gezer ( 1 ) Burak Serdar Şanal ( 1 ) Buz Odası ( 1 ) Bülent Ersoy ( 1 ) C.R.A.Z.Y. ( 1 ) Cağaloğlu Hamamı ( 1 ) Cameron ( 1 ) Camiide Aşk ( 1 ) Can Yayınları ( 1 ) Can Yılmaz ( 1 ) Canka Kuir ( 1 ) Cansın ( 1 ) Cansın ile ilk buluşma ( 1 ) Cehalet ( 1 ) Cehennem ( 1 ) Celp Dönemi ( 4 ) Cem Yılmaz ( 1 ) Cennet ( 1 ) Ceza ( 1 ) Chal Chene ( 1 ) CHP ( 1 ) Cinsel Yönelim ( 2 ) Cinsellik ( 1 ) Cinsiyet Değiştirme ( 1 ) Cinsiyetsizlik Düşüncesi ( 1 ) Come Out ( 13 ) Coming Out for Family ( 2 ) Couple ( 1 ) Cumhuriyet ( 1 ) Çağan Irmak ( 1 ) Çalışkanlık ( 1 ) Çay ( 2 ) Çaykur ( 1 ) Çengelköy ( 1 ) Çevre Bilinci ( 1 ) Çıplak ( 1 ) Çiçekler ( 1 ) Çilekli Gay ( 2 ) Çocuk ( 1 ) Çocuk Yetiştirmek ( 1 ) Çocuklar ve Canavarları ( 1 ) Çocukların Büyük Oyunları ( 2 ) Çocukluk ( 3 ) Çok yönlüyüm ( 1 ) Çopstiks Kullanmak ( 1 ) Çürük Raporu ( 4 ) David Dumortier ( 1 ) Death Note ( 1 ) Dedemin İnsanları ( 1 ) Demokrasi ( 1 ) Denemeler ( 2 ) Deniz ( 2 ) Deprem ( 1 ) Depresif Ayu ( 1 ) Depresif Gay ( 1 ) Depresifim ( 1 ) Dergi ( 1 ) Dermatolog ( 1 ) Ders Çalışma Taktikleri ( 1 ) Dershane ( 4 ) Devlet ( 1 ) Devlet Bahçeli ( 1 ) Devrim Ayetleri ( 1 ) Dialogue In The Dark ( 1 ) Dick ( 1 ) Din ( 6 ) Dini Öğrenme ( 2 ) Diren Gezi Parkı ( 5 ) Direnen Gençler ( 2 ) Diş Çekimi Sonrası Yaşananlar ( 1 ) Diş Fırçalama ( 2 ) Dİş Sağlığı ( 1 ) Diyanet İşleri Başkanlığı ( 1 ) Dizi Oyuncaları ( 1 ) DNS Ayarı Değiştir ( 1 ) Doğa ( 1 ) Doğadan ( 1 ) Doğum Günü ( 2 ) Doğuş ( 1 ) Doktor ( 1 ) Doktor Jivago ( 1 ) Domates ( 1 ) Domates Saklamak ( 1 ) Domatesin Faydaları ( 2 ) Dora'ya Ağıt ( 1 ) Dorothy Martin ( 1 ) Dostlar ( 2 ) Durex ( 1 ) Durum Tespiti ( 1 ) Duş ( 2 ) Duşta bebek yağı bocalamak ( 1 ) Duygusal İbne ( 2 ) Dünya Göz ( 1 ) Dünya Üleklerinde Eşcinsel Askerlik ( 2 ) E Güncenin Güzellikleri ( 1 ) Eczane ( 1 ) Edebiyat ( 1 ) Efemine Erkek ( 5 ) Eflatoon ( 1 ) Eğitim ( 9 ) Eğitim Fakülteleri ( 2 ) Eğlencenin Dibine Vurmak ( 1 ) Ekin ile Emrullah ( 1 ) Ekmek ( 1 ) Elektrik ( 1 ) Eleştiriler ( 11 ) Emel Sayın ( 1 ) Emirgan Sütiş ( 1 ) Emlak Terörü ( 1 ) Empati Kurmak ( 2 ) Enerji ( 1 ) Engelli Site ( 1 ) Ensest ( 1 ) Erdem ( 1 ) Erdemli Yaşam ( 1 ) Eren Erdem ( 1 ) Erkek Erkeğe ( 1 ) Erkekte Genital Siğil ( 1 ) Eski kız arkadaşın ve annesi ( 2 ) esobeso ( 2 ) Estetik İhtiyaçlar ( 1 ) Eş Cinsel Edebiyat ( 4 ) Eşcinsel Evlilik ( 4 ) Eşcinsel Olma Yolunda Emin Adımlar ( 4 ) Eşcinselliği çağrıştıran şakalar ( 1 ) Eşcinselliğin Tedavisi ( 3 ) Etiler ( 2 ) Etkinlik ( 1 ) Eurovision ( 2 ) Ev Kiralama ( 4 ) Ev Oğlanı ( 6 ) Ev Pansiyonları ( 1 ) Evimiz ( 1 ) Evlenme Baskısı ( 2 ) evrene mesaj ( 1 ) Fanteziler ( 1 ) Fareler ve İnsanlar ( 1 ) Farklılıklarla Dalga Geçme Hastalığı ( 1 ) Fe ( 1 ) Femen Örgütü ( 1 ) Feminen Davranmak ( 6 ) Feraye Sünev Çokgürses ( 1 ) Ferzan Özpetek ( 4 ) Fetih 1453 ( 1 ) Filitre Kahve ( 1 ) Film ( 9 ) Fotoğraflar ( 1 ) Fransa ( 1 ) Fransız Sokağı ( 1 ) Franz Kafka ( 1 ) Frigo ( 1 ) Full Aktif ( 3 ) Futbol ve Gay ( 2 ) Futbolcular neden kalça okşuyorlar ( 1 ) Gabile ( 3 ) Ganimedeski ( 1 ) Garson ( 1 ) Gay ( 28 ) Gay Asker ( 8 ) gay aşk ( 6 ) Gay Bar ( 3 ) Gay Dergi ( 1 ) Gay Hayvanlar ( 1 ) Gay Hikaye ( 22 ) Gay Kültür ( 6 ) Gay Mahalle Baskısı ( 3 ) Gay Not Defteri ( 2 ) Gay Olmak ( 24 ) Gay Panda ( 1 ) Gay Pride ( 14 ) Gay Rights ( 7 ) Gay Sex ( 14 ) Gay Sex Hikayesi ( 7 ) Gay Tatil ( 1 ) Gay Temalı Filmler ( 1 ) Gay ve Bilim ( 2 ) Gay ve Hayat ( 9 ) Gay ve Lezbiyen ele ele ( 2 ) Gayler Kime Verdi ( 1 ) GayMag ( 2 ) Gayrettepe Metro ( 1 ) Gaz Bombası ( 1 ) Genel Cerrah ( 1 ) Gerçekler ( 1 ) Gergedan Mevsimi ( 1 ) Geylesof ( 1 ) Gezi Parkı ( 5 ) Gizli Anların Yolcusu ( 3 ) Gone Girl ( 1 ) Gökçe ( 1 ) Görme Engelli ( 1 ) Görünür Olma Korkusu ( 2 ) Grinder ( 1 ) Grup Sex ( 5 ) Gün Işığı ( 1 ) Günah ( 2 ) Günah Çıkarma ( 1 ) Gündem ( 2 ) Gündüz Erkek Gece Kadın ( 1 ) Günlük Ayracı ( 1 ) güzel kokan çocuk ( 2 ) Güzellik ( 1 ) GZone ( 11 ) Haberler ( 1 ) Hacettepe Üniversitesi ( 1 ) Halam ( 1 ) Hamamcı teyze ( 1 ) Hamamda Sex ( 4 ) Hangi Ahlak ( 1 ) Hangimiz Yapmıyoruz Ki ( 1 ) Haplo ( 1 ) Harvey Milk ( 1 ) Hatalar ( 1 ) Hatıralar ( 1 ) Havalar ( 1 ) Havuç ( 1 ) Havuz ( 1 ) Hayal Kırıkları ( 1 ) Hayat AVM ( 2 ) Hayat ve Gaylık ( 38 ) Hayata Dair ( 5 ) Hayrettin Karaman ( 1 ) Hayvanlar ( 2 ) HDP ( 3 ) Hepimiz Pipimiz İçin ( 1 ) Heteroseksüel ( 4 ) Heteroseksüel Bir Erkeğe Açılmak ( 1 ) Heteroseksüel İlişki ( 1 ) Heteroseksüel Yorumları ( 2 ) Heteroseksüellik ile Homoseksüellik ( 3 ) Heyecan ( 1 ) Hikaye ( 8 ) Hilbert ( 1 ) Hisar'dan Ahmet ( 1 ) Hitap ( 1 ) Hiv ( 1 ) Hiv Pozitif ( 1 ) Holden Nowell ( 1 ) Holiday ( 1 ) Homofobi ( 6 ) Homorexia ( 1 ) Hormonlu Domates Ödülleri ( 2 ) Hornet ( 1 ) Hoşgörü ( 2 ) Hörbi ( 1 ) HPV ( 1 ) Human Rights ( 1 ) Hükümet ( 1 ) Hürriyet ( 1 ) Hürriyet Cumartesi ( 1 ) Hüseyin Kıyar ( 1 ) IŞİD ( 1 ) İbne ( 2 ) İbrahim Şahin ( 1 ) İçimizdeki Şeytan ( 1 ) İçinde Yaşadığım Deri ( 1 ) İçinizdeki Gay ( 2 ) İdam ( 1 ) İETT ( 1 ) İfade verdim ( 1 ) İKEA ( 1 ) İkna odası ( 1 ) İletişim Yayınları ( 1 ) İlgiç bir tanışma ( 2 ) İlişki ( 1 ) İlk arabam ( 1 ) ilk aşk ( 2 ) İlk Cinsel Hayaller ( 1 ) ilk defa bir insandan nefret ettim ( 1 ) İlk Oral Seks Hikayesi ( 2 ) İlk terkediliş ( 1 ) İnce Ses ( 1 ) İncir reçeli ( 1 ) İneklik ( 1 ) İngiliz ( 2 ) İngiltere ( 1 ) İnsan Ruhu ( 3 ) İnsanlık ( 4 ) İnternet üzerinden alışveriş ( 1 ) İntihar ( 1 ) İran ( 1 ) İrfan ( 1 ) İrfan Geleneği ( 1 ) İsim Gerçeği ( 1 ) İskender Pala ( 1 ) İsmail YK ( 1 ) İstanbul ( 13 ) İstanbul Üniversitesi ( 1 ) İstanbul'dan Hikayeler ( 2 ) İstiklal ( 1 ) İş Bankası ( 1 ) İşkenceci Çocuklar ( 1 ) İşlenmiş Et ( 1 ) İyi Hayat ( 2 ) İzmir ( 10 ) İzmir Dindarlığı ( 1 ) İzmir Diş Hastahanesi ( 1 ) İzmirdeki o gay ( 2 ) İzzet Yıldızhan ( 1 ) Jinekolog ( 1 ) Jinekoloji ( 1 ) Kaan Arer ( 19 ) Kaan Arter ( 1 ) Kadın ( 2 ) Kadına Şiddet ( 2 ) Kadınları Tatmin Etmek ( 1 ) Kadınların Boşalması ( 1 ) Kadınsı Asker ( 2 ) Kafede bacak bacağa sarılmak ( 1 ) Kahvaltı ( 5 ) Kahve Sefası ( 2 ) Kan ( 1 ) Kanal D ( 1 ) Kanatlarım Var Ruhumda ( 1 ) Kanser Hastalığı ( 1 ) Kaos GL ( 2 ) Kapalı Çarşı ( 1 ) Kapı Yayınları ( 1 ) Kapitalizm ( 2 ) Karaburun ( 1 ) Karakola düştüm ( 1 ) Karanlıkta Diyalog ( 1 ) Karanlıkta Seks ( 2 ) Karlşkan Komşu ( 1 ) Kaslı Erkekler ( 1 ) Kayahan ( 1 ) Kayganlaştıcı Jel ( 1 ) Kaymak ( 1 ) Kebap Yemek ( 2 ) Kedi ( 1 ) Kendini bilmek ( 1 ) Keşanlı Ali Destanı ( 1 ) Kırmızı Masa ( 1 ) Kısa Süreli ilişkiler ( 1 ) Kıskançlık ( 1 ) Kış Uykusu ( 1 ) Kıyamet ( 1 ) Kibarlık ( 1 ) Kim bilir daha ne adamlar seveceğim ( 2 ) Kinsey Skalası ( 1 ) Kişisel Gelişim ( 1 ) Kitap ( 12 ) Koalisyon ( 1 ) Koalisyon Anketi ( 1 ) Kobani ( 1 ) koku ( 1 ) Kol Böreği ( 1 ) Komedi ( 2 ) Komşuluk hakları ( 1 ) Komşunun Meraklısı ( 1 ) Kondom ( 1 ) Kontrollü Açılma ( 8 ) Konuşma Korkusu ( 1 ) Konuşulamayanlar ( 1 ) Koro ( 1 ) Koterijasyon ( 1 ) Koy ( 1 ) Köpekler ve Gayler ( 1 ) Kör ( 1 ) Köşe Yazısı ( 3 ) KPSS ( 2 ) Kredi Kartı Kullanımı ( 1 ) Kum ( 1 ) Kur'an ( 1 ) Kurban Bayramı ( 3 ) Kuru İncir ( 1 ) Kuşburnu ( 1 ) Kutlama Mektubu ( 1 ) Kuzum ( 3 ) Kuzum yok artık ( 1 ) Küçük Prens ( 1 ) Kültür ( 2 ) Kürk Mantolu Madonna ( 2 ) Kürt ( 1 ) Kürtaj ( 1 ) Kürtajın Sosyolojik Sonuçları ( 1 ) Lambda İstanbul ( 1 ) Lamdaİstanbul ( 2 ) Lamy Dolma Kalem ( 1 ) Lavman ( 2 ) Leithy Cat ( 1 ) Les Amours Imaginaires ( 1 ) Lezbiyenlerde Aktif Pasif Roller ( 1 ) Lezbiyenlik ( 1 ) LGBT Partisi ( 2 ) LGBTİ Aktivizmi ( 2 ) Liberalizm ( 1 ) Libido ( 1 ) Liderlik ( 1 ) Limon ( 1 ) Lipton ( 1 ) Lise ( 1 ) Liseli LGBT ( 1 ) Luke Kirby ( 1 ) Lut Kavmi ( 1 ) LYS ( 1 ) Magazin ( 1 ) Mambo Italiano ( 1 ) Manga ( 1 ) Mangal ( 2 ) Mario Benedetti ( 1 ) Marjinal Kezban ( 2 ) Martı Yayınları ( 2 ) Master Tezi ( 1 ) Masturi Kabare ( 1 ) Mastürbasyon ( 1 ) Mastürbasyonu Öğrenmek ( 1 ) Masum Değiliz ( 1 ) Matematik ( 3 ) MEB ( 2 ) Medeniyet ( 3 ) Mehmet Görmez ( 1 ) Mektup ( 1 ) Melek Tozu ( 1 ) Memur Atamaları ( 1 ) Meral Okay ( 1 ) Meyve Bahçeleri ( 2 ) Meyve Çayları ( 1 ) Meyveli Pasta ( 1 ) MHP ( 4 ) Mısır Çarşısı ( 1 ) Milli Eğitim Bakanlığı ( 2 ) Milliyet Gazetesi ( 1 ) Mim ( 10 ) Misalli Büyük Türkçe Sözlük ( 1 ) Miss Tiffany ( 1 ) Mobbing ( 1 ) Moda ( 3 ) Monica Bellucci ( 1 ) Montaigne ( 1 ) Montu Merid Müzik Doktorluğu ( 1 ) Mood ( 1 ) Mor Menekşe ( 1 ) Muhalefet Bilinci ( 1 ) Muhteşem Misafir ( 1 ) Murat Renay ( 2 ) Mutlu Etmenin Yolları ( 1 ) Mutlu Olmanın Yolları ( 1 ) Mutluluk ( 9 ) Müjdat Gezen ( 1 ) Müzik ( 1 ) Müzik Profesörlüğü ( 1 ) My Own Private Idaho ( 1 ) Nane ( 1 ) Nazım Hikmet ( 1 ) Ne adamlar sevdim beni alıştırıp kaçan ( 1 ) Ne Adamlar sevdim beni kandıran ( 1 ) Ne Adamlar sevdim beni yarı yolda bırakan ( 1 ) Neden Eşcinselim ( 3 ) Neden Şirince ( 1 ) Nerede O Eski Bayramlar ( 1 ) Neşet Ertaş ( 1 ) Nick Smorty ( 1 ) Nihat Doğan ( 1 ) Nil Karaibrahimgil ( 2 ) Noel Baba ( 2 ) O Gay; Ben de ( 5 ) Odtülü ( 3 ) OECD ( 2 ) OK ( 1 ) Okan Bayülgen ( 2 ) Okşama ( 1 ) Okulda LGBTİ ( 2 ) Okur Yorumu ( 1 ) Omlet ( 2 ) one girl two boy ( 7 ) Operadaki Kazulet ( 2 ) Oral Seksin Detayları ( 2 ) Oral Sex ( 2 ) Orhan Pamuk ( 1 ) Ortaköy ( 2 ) Ortaokul ( 1 ) Osmanlıca ( 1 ) Otel ( 2 ) Ozan Güven ( 1 ) Ödül aldım ( 1 ) Ödül verdim ( 1 ) Öğlen Yemeği ( 2 ) Öğrenmek ( 1 ) Öğretmen ( 3 ) Öğretmenlik ( 5 ) Ölüm ( 5 ) Ömer Hayyam ( 2 ) Ön Sevişme ( 2 ) öpüşme ( 1 ) Örtünmek ( 1 ) Övülme Hastalığı ( 1 ) Öykü ( 2 ) Özbilgi ( 1 ) Özdeğerlendirme ( 1 ) Özet Düşüncelerim ( 20 ) Özgecan Aslan ( 1 ) Özgür Bolat ( 1 ) Özgüven ( 2 ) Özlü Söz ( 1 ) P ( 1 ) Paganizm ( 1 ) Panseksüel ( 1 ) Panseksüelizm ( 1 ) Pansiyon ( 1 ) Papa ( 1 ) Pasif Olmak Nedir ( 3 ) Patrick ( 1 ) Patron ( 1 ) Paulo Coelho ( 1 ) Pedagog ( 1 ) Pembe Otobüs ( 1 ) Pembe Tezkere ( 4 ) Penis ( 3 ) Penis Keşfi ( 4 ) Pepee ( 2 ) Perihan Mağden ( 1 ) Pet Shop ( 1 ) PISA ( 1 ) Piknik ( 3 ) Pistis ( 3 ) Pişmanlık ( 1 ) Planet Romeo ( 2 ) Polis Şidddeti ( 1 ) Poliseksüel ( 1 ) Politika ( 1 ) Polyana Gay ( 1 ) Pomoseksüel ( 1 ) Pozitif Ayrımcılık ( 1 ) Profesör ( 2 ) Psikiyatrist ( 2 ) Pudra Tozu ( 2 ) Püf Noktalar ( 1 ) Rahatlamak ( 1 ) RDM ( 3 ) Rehber ( 1 ) Reklam ( 1 ) Renato Ferreira ( 1 ) Resmi Geçit Törenleri ( 1 ) Resmi İsim ( 1 ) Reytingler ( 1 ) Riyakarlık ( 5 ) romantizm ( 1 ) Romeo ( 2 ) Romeo ve Juliet ( 1 ) Romeo ve Julio ( 1 ) Röportaj ( 13 ) Rüya ( 3 ) Sabahattin Ali ( 2 ) Sabır ( 1 ) Sadakat ( 1 ) sadece aktifim ( 4 ) sadece pasifim ( 4 ) Sağlık ( 1 ) Sağlıklı Beslenme ( 2 ) Salata ( 1 ) Samimiyet ( 4 ) Samsung Note2 ( 1 ) Samsung S3 ( 1 ) Sanat ( 1 ) Sansür ( 1 ) Sapyoseksüel ( 1 ) Sarışın Çocuk ( 1 ) Saunada Sex ( 2 ) Savaş Dinçel ( 1 ) Savcı ( 1 ) SBS ( 2 ) Seçim Anketleri ( 2 ) Seks ( 10 ) Seksenler ( 1 ) Seksin Tanımı ( 1 ) Selahattin Demirtaş ( 2 ) Ses değişiminden sonrası ( 1 ) Sesin Acısı ( 2 ) Sesin Büyüsü ( 1 ) Sesin İyileşmesi ( 1 ) Sessiz Anlaşma ( 1 ) Sessiz Cennet ( 1 ) Sevdalarım ( 2 ) Sevdiğim Çocuk ( 2 ) Sevgil ( 1 ) Sevgililer Günü ( 1 ) Sevgilim ( 12 ) Sevgiliyle El Ele Yürümek ( 10 ) Sevginin İletişimi ( 3 ) Sevinç Pastahanesi ( 2 ) Sevişme Çeşitleri ( 2 ) Sevişmek ( 10 ) Sevmek ( 2 ) Sex ( 9 ) Sexy iç giyim ( 1 ) Sezen Aksu ( 4 ) Sezenli Yıllar ( 1 ) Shakespeare ve Domates ( 1 ) Shelter ( 1 ) Sıcak ( 1 ) Sinema ( 1 ) Siyaset ( 7 ) Sloganlar ( 1 ) Sofra ( 1 ) Sokak Çocukları ( 1 ) Sokak Çocukları İçin Elele ( 1 ) Sosyal Sorumluluk ( 1 ) Sosyalizm ( 1 ) Sosyolojik Sonuçlar ( 2 ) Sosyoseksüel ( 1 ) Söylenmeyen ( 1 ) Sözlük ( 1 ) Spor ( 1 ) Steve Jobs ( 1 ) Stonewall Inn ( 1 ) Su ( 1 ) Su Böreği ( 1 ) Sugar Cafe ( 1 ) Sultan Ahmet Köftecisi ( 1 ) Sultan Ahmette Kahvaltı ( 1 ) Şafak Pavey ( 1 ) Şahane Misafir ( 2 ) Şahinlerin Hikayesi ( 1 ) Şair ( 1 ) Şarap ( 1 ) Şarkıların Fısıldadıkları ( 1 ) Şat Bar ( 2 ) Şehit ( 2 ) Şeker ( 1 ) Şeker Bayramı ( 1 ) Şeker Portakalı ( 2 ) Şeytan ( 1 ) Şiddet ( 1 ) Şiddetsizlik ( 1 ) Şiir ( 3 ) Şirince ( 1 ) Şirince Nasıl Bir Yer ( 1 ) Şizoşems ( 1 ) Taciz ( 2 ) Taciz Edilmek ( 2 ) Taksim ( 3 ) Tanıtım ( 2 ) Tanrı ( 1 ) Tarihçi Gay ( 1 ) Tarkan ( 1 ) Tartışma ( 1 ) tartışmayalım sevişelim ( 1 ) Tatil ( 1 ) Tatlı Kız ( 1 ) Tavsiye ( 1 ) TC ( 1 ) TDK ( 1 ) Tebligat ( 1 ) Tecavüz ( 2 ) Tek Tekçi Kazıkçıdır ( 1 ) Tek Yön ( 1 ) Tekila ( 1 ) Tembellik ( 2 ) Ten Paslanması ( 1 ) TEOG ( 1 ) Terör ( 2 ) Teyze ( 1 ) The New Normal ( 1 ) Thomas ( 1 ) TİB ( 1 ) Tiyatro ( 2 ) Top Oyunları ( 1 ) Toplum hastalığı ( 9 ) Torpil ( 1 ) Trans Birey ( 1 ) Trans Cinayeti ( 3 ) Trans Kadın ( 2 ) Transfobi ( 8 ) Transseksüel ( 6 ) Transseksüel Sex ( 3 ) Trevor Wright ( 1 ) TRT ( 1 ) TSK ( 4 ) ttnet ( 2 ) Turing ( 5 ) Turing Toplantıları ( 5 ) Tutku ( 1 ) tuvalette sex ( 3 ) Tüketim Çılgınlığı ( 2 ) Tünel ( 1 ) Türban ( 1 ) Türk Hamamı ( 2 ) Türk Olmak ( 1 ) Türkiye Sokak Çocukları Vakfı ( 1 ) Türkiyede Gay Olmak ( 1 ) Türkiyeden İletişime Engellendi ( 1 ) Türklerin Gayliğe Bakışı ( 1 ) TV8 ( 1 ) Ucube ( 1 ) Uç Uç Böceği ( 1 ) Ulus ( 2 ) undisclosed desires ( 1 ) Uniceff ( 1 ) Uzun Süreli İlişkiler ( 1 ) Üç Kadın ( 1 ) Üzgünüm ( 1 ) Üzülmek ( 3 ) Vajinafobi ( 1 ) Veda ( 1 ) Vegan ( 1 ) Veganizm ( 2 ) Veganizm Bir Spor Mudur ( 1 ) Veli ( 1 ) Versatile Blogger ( 2 ) Vicdani Ret ( 2 ) Vizyonsuluğun Farkında mısınız ( 1 ) Vücudu Keşfetme ( 1 ) wc sex ( 3 ) Work and Travel ( 1 ) Xavier Dolan ( 1 ) Y Kuşağı ( 1 ) Yaban Ağrı ( 2 ) Yaban Mersini ( 1 ) Yağma ( 1 ) Yakışıklılar ( 3 ) Yalan Dünya ( 1 ) Yalnızlık ( 1 ) Yanlış İlaç ( 1 ) Yaratıcılık ( 1 ) Yardım Severlik ( 1 ) Yaşlı Amcalar Şey Yapıyor ( 1 ) Yatak ( 1 ) Yatırım Yapmak ( 1 ) Yaz Geldi ( 1 ) Yaz Tatili ( 1 ) Yazar ( 1 ) Yemek ( 1 ) Yeni Bloggerlar ( 4 ) Yeni Normaller ( 1 ) Yeni Türkü ( 1 ) Yeni Yıldan Beklentiler ( 2 ) Yeşil Çay ( 2 ) Yetmez Ama Evet ( 1 ) YGS ( 2 ) Yılbaşı ( 1 ) Yıldız Tilbe ( 1 ) Yılmaz Erdoğan ( 1 ) Yılmaz Özdil ( 2 ) Yirmilik Dİş Çektirme ( 1 ) Yoğurt ( 1 ) Yolda el ele tutuşmak ( 3 ) Yorumlarım ( 1 ) Yönetmen Gay ( 1 ) Yunus Emre ( 3 ) Yunus Günce ( 1 ) Yusuf'un Hikayesi ( 9 ) Zeka ( 1 ) Zencefil ( 1 ) Zenne ( 2 ) Zerafet ( 1 ) Zeytin ( 1 ) Zina ( 1 )
 

©Copyright 2011 Kaan Arer | TNB